חדירת המודעות לתועלות קוגניטיביות התנהותיות של אמנות הלחימה

החל מסוף שנות השיבעים של המאה העשרים חדרה המודעות לתועלות הריגשיות, הקוגניטיביות וההתנהגותיות המופקות מאימון באמנות לחימה. כידוע מודעות זו הייתה קיימת במזרח מזה זמן רב קודם לכן, ורבים ממורי אמנויות הלחימה התייחסו לאימונים אלו למטרת שיפור היכולות הרוחניות והחוסן הנפשי לא פחות מאשר כאמצעי הגנה עצמית.

מחקרים רבים שחקרו את התופעה הוכיחו שוב ושוב שיפורים קוגניטיביים והתנהגותיים כשיפור בדימוי העצמי, פיתוח עצמאות (אוטונומיה אישית), יציבות ריגשית והפחתת תחושות חרדה ודיכאון. בנוסף נמצאו תועלות נוספות בניהן שיפור רגולציה אישית, רכישת מיומנויות חברתיות, שליטה ומשמעת עצמית, התמדה, כח רצון וכמובן הפחתה באגרסיביות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי LICBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי LI CBT עוסק גם הוא ממש באותן היבטים: הפחתת תחושת חרדה, טיפול בדיכאון, שיפור בדימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, רגולציה אישית, וויסות ריגשי וכו’.

תועלות שילוב טיפול LICBT ואמנות לחימה טיפולית

מניסיוני עם מטופלים רבים שילוב שתי הדיסציפלינות, טיפול LICBT עם אימון אמנות לחימה ובעיקר אמנות לחימה טיפולית נותן מענה מקיף ומשלים ומשפר את התוצאות. נראה כאילו זהו שילוב אופטימאלי המאזן בין הצד המנטאלי ובין הפיזי, או אם תרצו הקוגניטיבי וההתנהגותי לכן לא מפתיע ביעילותו הרבה.