הפעם בבלוג שלנו רונן דנציגר מטפל CBT בעצימות נמוכה מארח דורון ברסלבסקי, מטפל קוגניטיבי התנהגותי CBT הכותב על סיפור הטיפול שערך ליוסי ויחסיו הטעונים עם אישתו.

הסיפור של יוסי

לאחרונה סיימתי טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT במטופל מבוגר אשר פרש לאחרונה ממקום עבודתו. יוסי (שם בדוי) שירת בצבא קבע ולאחר מכן פתח עסק קמעונאי אשר כלל מכירת מוצרים ומתן שרות. העסק הצליח והוא ומשפחה חיו חיי רווחה. אשתו של יוסי גם עבדה והמשיכה לעבוד בתקופת הטיפול. יוסי הוא איש משפחה ונהנה ממשפחתו המורחבת כולל ילדיו ונכדיו.

 יוסי הגיע אלי בתור מטפל CBT לטיפול קוגניטיבי התנהגותי על רקע מריבות גדולות בינו לבין אשתו עד למצב של דיבורים וכוונה להתגרש. זאת לאחר הרבה שנות נישואים. יוסי תיאר ממצב של ביקורות ותלונות רבות ובלתי פוסקות מצד אשתו, על כמעט כל דבר שעשה או לא עשה. הרבה פעמים הוא בחר להבליג, לשתוק, לא להתעמת. יוסי חשש שאם יתעמת איתה “לא יצא מזה שום דבר טוב אלא להפך…”, המריבה תסלים ותתפוצץ עוד יותר ודברים לא ישתנו ואף יחמירו.

 טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT ליוסי

כחלק מטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT קלאסי, התחלתי באינטייק ובניתי ליוסי פורמולציה קוגניטיבית. הפורמולציה כללה את אירועי החיים המשמעותיים שלו שעלו בפגישות ובשאלון את הסכמות המחשבתיות שלו ואת ההתנהגות שלו.

 מבין הנחות היסוד של יוסי (כללים / חוקים / נורמות שהמטופל מאמין שמתקיימים בעולמנו ומשפיעים גם עליו) שעלו באינטייק ניתן למצוא:

  • “חשוב להיות עצמאי, להתקדם ולתרום לחברה ולמשפחתך. אם אתה מגיע למצב בו אתה לא עומד בכך אז זה חבל מאוד ומעיד על כך שאתה לא בסדר. לכן עלי לשאוף להיות פעיל, לקדם דברים ולדאוג לכך.”
  • “עימותים וחיכוכים עם האנשים הקרובים לך עלולים להיות בעייתיים ומסוכנים מאוד. אם אכנס לויכוח כזה אני עלול לאבד שליטה, להחריף את המצב או סתם להפסיד… לכן עדיף לא להתעמת בכלל / לברוח מהנושא, או להפחית למינימום של המינימום.”
  • “אני אחראי אחריות מלאה על הקרובים אלי. אם יש להם בעיות אני חייב לעזור בכל מקרה. אם לא אעשה את זה אז לא אמלא את מחויבותי, אוכל לפגוע בלכידות המשפחתית, וזה יהיה גרוע ויעיד על כך שאני אדם לא טוב.”

 גם המחשבות האוטומטיות של יוסי ברגעי האמת ואמונות הליבה שלו על עצמו, תאמו את הנחות היסוד. לאחר זיהוי סכמות אלה, קל להבין מדוע בחר יוסי לא להתעמת ולא רצה לריב. כמו כן ברור שיוסי גם הרגיש אחראי ואשם ונטה לקבל את הביקורת על עצמו ולהזדהות עם הביקורת. במצבים כאלה התגובה שלו הייתה לברוח, להתגונן או להתקיף חזרה. תגובה לא אפקטיבית כזו, לא עזרה ולפעמים אף החריפה את המריבה. במצבים אלו קיבל יוסי “הוכחה” שבאמת אין טעם לריב…

ניתוח הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי CBT

 בטיפול CBT אנו משלבים בין עבודה קוגניטיבית לעבודה התנהגותית. החלק הקוגניטיבי בטיפול, כולל ניתוחי אירועי חיים שוטפים כגון המריבות של יוסי עם אשתו בין מפגשי הטיפול, זיהוי המחשבות אוטומטיות שעלו במהלך ואחרי המריבה והעלאת הנחות היסוד ואמונות הליבה שלו על עצמו – הסכמות הלא אפקטיביות. במהלך הניתוחים יוסי למד וראה על עצמו כיצד הסכמות שלו מופעלות מיידית ומנהלות אותו באופן מיידי ואוטומטי כמעט ללא שליטה שלו. למדנו לעשות “הילוך איטי” על אירוע ולראות את התהליך והתכנים הפנימיים של יוסי.

 הצד ההתנהגותי בטיפול, כלל מתן כלי תקשורת אסרטיבית אפקטיבית והתאמנות עליהם במפגשי הטיפול ובחיים. יוסי למד שהוא לוקח על עצמו את תפקיד הקורבן, התוקפן, או הפאסיבי אך לא את תפקיד האסרטיבי. ליוסי לא הייתה שום בעיה להתנהל באופן אסרטיבי מול לקוחות, אנשים אחרים ספקים וכו’ אבל מול אשתו התקשה מאוד. תקשורת אסרטיבית אמיתית מאפשרת מצב בו אתה מצליח לדאוג למטרות / רצונות / אינטרסים/ דעות שלך, תוך כדי מתן כבוד לצרכי הצד השני.

 לאחר הצגת מודל וכללי תקשורת אסרטיבית, יוסי התבקש ליישם זאת מול אשתו. בהתחלה יוסי נמנע, לאחר מכן ניסה באופן לא נכון מה שיצר מריבות גדולות וחדשות. אולם בהמשך ולאחר מספר פגישות שלנו אותן ניצלנו לתרגול ואימון, יוסי החל להצליח לתקשר באופן הנכון, בגובה העיניים מול אשתו. יוסי החל לענות לה, להתעמת עם דבריה באופן מכובד, להציג גם את הצרכים שלו ואת הצד שלו. יוסי הפסיק לקחת אשמה ולהפוך לתוקפן או קורבן בתוך מערכת היחסים.

 השינוי שיפר בהדרגה את מערכת היחסים. המריבות פחתו והטיפול הסתיים על רקע נסיעת הזוג לחופשה משותפת בה נהנו ביחד מאוד וחוו אינטימיות טובה.

 המון בהצלחה יוסי וכל הכבוד על יכולת הלמידה, והיישום שלה בפועל!